Uncategorized

About Me

Welcome to my blog! My name is Denisa (23) and I’m from the Czech Republic. I’ve been travelling for a while and now I’m settled in the Netherlands because I study university here.

This blog is pretty much about everything that interests me and what I do. Mostly I’m going to write about what it’s like to study at a university abroad from my own view as a university student in the Netherlands. This blog is also the place where I want to share my everyday  experiences, traveling and healthy lifestyle. My passion is learning new languages and I love inspiring people to learn new languages, study abroad and travel!

Reading this blog you can follow me on my journey through the Dutch university and adventures of my life. I hope you will enjoy it! 🙂

//

Ahoj, vítám vás na mém blogu!  Jmenuji se Denisa (23) a pocházím z České republiky. Nějakou dobu jsem cestovala a momentálně bydlím v Nizozemí, protože zde studuji vysokou školu.

Tento blog je skoro o všem, co mě zajímá a co dělám. Převážně budu psát o tom, jaké to je studovat na vysoké škole v zahraničí z mého pohledu jakožto studentky vysoké školy v Nizozemsku.  Dále chci z tohoto blogu vytvořit místo, kde budu sdílet mé zážitky z každodenního života, cestování a zdravého životního stylu. Mojí vášní je učení jazyků a ráda inspiruji lidi k učení jazyků, studiu v zahraničí a cestování.

Při čtení toho blogu mě můžete sledovat na mé cestě holandskou vysokou školou a dobrodružstvím mého života. Doufám, že si budete užívat čtení mého blogu! 🙂

Please share and like my page:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *